پرلیت منبسط چیست؟

پرلیت منبسط

پرليت منبسط دانه‌ای سبك است كه معمولاً از سنگ طبيعی آتشفشانی منبسط شده در اثر حرارت ساخته می‌شود تا تشكيل ساختار سلولی دهد.
مطابق با : استاندارد ملی 8084 بند 4-7

 

كاربردهای پرلیت منبسط

مصارف مهم پرليت منبسط شده عبارت است از تهيه بتن سبك وزن، پركنندگی، عايق حرارتی و صوتی، كشاورزی و نيز به عنوان صافی و يا ساينده بكار می‌رود.

پرلیت در صنعت ساختمان

پرليت را می‌توان با نسبت‌های مختلف با سيمان مخلوط كرد و از آن قطعات سبك وزن تهيه كرد. ملات پرليت از ملات سيمان سبكتر بوده و هدايت گرمائی آن كم و جذب صدای آن بيشتر است. صفحات پرليتی را به كمك يك ماده چسباننده مانند گچ می‌توان تهيه نمود. اين صفحات وزن كم داشته و به عنوان عايق‌های صوتی و حرارتی بكار می‌روند.

پرلیت منبسط در رنگ سازی، پلاستیک، لاستیک و عایق بندی فضای خالی دیوارهای دو جداره بکار می‌رود. صفحات جذب صدا، از مخلوط پرلیت و آزبست پرس شده تهیه می‌گردند. مخلوط پرلیت ، آزبست و یک ماده چسباننده نظیر گچ به صورت عایق حرارتی بسیار خوبی به مصرف می‌رسد که از آن به منظور عایق بندی مخازن و لوله‌ها تا دمای 1000 درجه سانتیگراد استفاده می‌شود.

همچنین پرلیت بدلیل خواص سبکی، عایق صوت و حرارت بودن آن در تهیه دیوارهای پیش ساخته عایق، پلاستر، در نماسازی ساختمان، تهیه قطعات سبک پیش ساخته و نیز بعنوان ماده افزودنی در تهیه بتون سبک استفاده می‌شود.

مصارف باغبانی

اضافه کردن پرلیت به خاک مزایای مهمی دارد، از جمله میزان جذب و نگهداری آب آن زیاد است که این موضوع سبب می‌گردد تا از تبخیر آب جلوگیری شود و آب به مدت طولانی در خاک باقی بماند. مرطوب بودن خاک، موجب می‌شود تا نیاز خاک به آب کمتر باشد و بدین ترتیب از شسته شدن مواد غذایی خاک جلوگیری می‌شود. وجود خلل و فرج در پرلیت همراه با خاک، تبادل مواد و خاک را فزونی می‌بخشد و ریشه گیاهان به سهولت در خاک رشد می‌نمایند. از آنجایی که مواد شیمیایی و اسیدی بر آن اثر ندارد و نیز بدلیل خاصیت جذب آب بسیار بالایش، کاربرد وسیعی در کشاورزی و زراعت و باغبانی و گلخانه ها دارد.

سایر مصارف

اخیرا پرلیت در رنگ‌آمیزی پارچه‌ها، تولید موادی چون ورنی لاستیک‌ها، نایلون، توفال و غیره بکار رفته است. نحوه استفاده از پرلیت بعنوان یک ماده معدنی مولتی فیلتر در سیگار بررسی شده است و مشخص شده است که این فیلترها جهت جداکردن یک فاز مایع بسیار ناخالص از تنباکو و نیز جذب مواد فرار فتوای از آن قابلیت خاصی دارند. پرلیت در حفاری چاه، جمع آوری نفت روی سطح آب دریا، کف مرغداری‌ها، در کاغذسازی، صنایع نظامی، صنایع خودروسازی و… استفاده می‌شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرلیت منبسط

فهرست مطالب